czwartek, 12 maja 2011

Dworek grochowski

Dworek grochowski

Dworek, o którym zamierzam napisać, mieści się w dzielnicy Praga Południe, na Grochowie, przy ulicy Grochowskiej 64. Otacza go, przepiękny park im. 13 Września.
Na początku istnienia, dworku, czyli w latach siedemdziesiątych XVIII wieku, była to rezydencja prymasa Polski Michała Poniatowskiego. Na początku budynek był parterowy, ale w późniejszych latach dobudowano jeszcze dwa piętra, przez kolejnego właściciela.
Dworek ten, według legendy, był podczas bitwy grochowskiej, kwatera gen. J. Chłopickiego. W roku 1915, w dworku tym działała polska szkoła, w której Pola Gojawiczynska, uczyła pisać wiersze. 3 lata później znajdował się tam sierociniec. W 1924 obiekt ten wykupił Andrzej Wierzbicki, który to miejsce potem wyremontował. Podczas II wojny światowej, nie został strasznie uszkodzony, jednak został jeszcze raz wyremontowany, ale do chwili obecnej nie przechodził później żadnych restauracji.
Jak już wspomniałam ten obiekt jest w centrum parku, jednak na terenie samego dworku, także jest pełno zieleni. Jest, wiec mnóstwo miejsca do biegania. Korzystają z tego miejsca dzieci, uczęszczające do szkoły muzycznej im. Juliusza Zarębskiego, gdyż właśnie taka szkoła znajduję się w tej chwili na tym terenie. Przechodni, przechodzący przez Kwatery Głównej, mogą dosłyszeć piękne dźwięki wydobywające się z różnych instrumentów.